מאמרים ומידע רפואיהחידושים האחרונים מתחום רפואת העיניים לילדים

גם במבוגרים ישנם פתרונות לפזילה. תוצאות הניתוח הן טובות גם בגיל מתקדם.

פזילה יכולה להיות מתוקנת בכל גיל וללא קשר למתי אובחנה. אדם אשר נולד עם פזילה יכול לעבור ניתוח לתיקון הפזילה גם בגיל מתקדם. מטרת התיקון היא לאפשר יצירת קשר עין בזמן שיחה, הרצאה וכו' והוכח במחקרים רבים כי עיניים ישרות תורמות רבות לדימוי העצמי. הטיפול אינו נחשב קוסמטי אלא רפואי וזכאי לו כל אדם.

 

לאחרונה פורסם מחקר בו נבדק האם פזילה משפיעה על היכולת למצוא בן זוג. המחקר נעשה על ידי שאלון שהופץ לנרשמים לסוכנויות הכרויות בשוויץ. מסקנות המחקר אשר פורסם בBritish Journal of Ophthalmology קבעו כי פזילה משפיעה לרעה על היכולת למצוא בו זוג ולפיכך מהווה עוד הוכחה כי ניתוח פזילה משפר תפקוד ברמות שונות ולפיכך לא מוגדר כניתוח קוסמטי. מחקר נוסף אשר פורסם לאחרונה בדק את ההשפעה של ניתוח פזילה על פרמטרים פסיכוסוציאליים בקרב בני נוער ומבוגרים אשר עברו ניתוח לתיקון פזילה אשר אובחנה בילדות.

הרוב דיווח כי הפזילה גרמה להם לבושה לפני הניתוח, לקושי ביצירת קשר עין ולפתוח דרכים להסתרת הפזילה. הניקוד הנצבר לדימוי עצמי, בטחון עצמי והערכה עצמית עלה משמעותית לאחר ביצוע הניתוח. המסקנה הגורפת היתה כי ניתוח לתיקון פזילה במבוגרים משפר את הדימוי והבטחון העצמי של המטופל. מחקר אחר קבע כי פזילה במבוגרים עם או בלי כפל ראיה משפיעה על איכות החיים בתחומים רבים ומגוונים ויש לבצע הערכה של מידת ההשפעה על תחומי החיים השונים אצל כל אדם אשר נבדק עקב פזילה. צד נוסף אשר נחקר היה ההשפעה על קבלה לעבודה. נמצא כי לנשים עם יש פחות סיכוי להתקבל לעבודה לאחר ראיון עבודה. מעבר לכך הוכח כי פזילה גורמת לאנשים לבחון את האדם הפוזל אחרת. הדבר נבדק בעזרת תמונות של קצינים בצבא האמריקאי אשר תמונות שלהם עובדו כך שיראו פוזלים. הציון שקבלו לפי תמונות בהם לא פזלו לעומת תמונות בהם פזלו היה שונה בצורה משמעותית ונמוך יותר עבור התמונות עם הפזילה. המסקנה הסופית במאמר נוסף שפורסם עוד קודם לכן היתה כי פזילה יוצרת דעה קדומה ותיקונה יכול להשפיע על תחומי חיים רבים.

מעבר להשפעות הפסיכוסוציאליות של תיקון הפזילה, מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי ניתוח פזילה במבוגרים יכול במקרים מסוימים להחזיר את ראית העומק למנותח. מאמר אשר פורסם ב2004 הראה שיפור בראית עומק ב51% מהמנותחים.

תיקון פזילה הוא לרב כירורגי. ישנן פזילות קטנות אשר יכולות להיות מתוקנות בעזרת פריזמות יכולות להרשם במרשם למישקפיים, אך במרבית המכריעה של פזילה במבוגרים התיקון יהיה ניתוחי. העקרון המנחה בניתוחי פזילה הוא העתקת השרירים החוץ עיניים לפי סוג ומידת הפזילה על מנת למקם את גלגלי העיניים בצורה מקבילה. הניתוחים אשר נעשים במבוגרים דומים על פי רב לאלה שנעשים בילדים. הניתוח נעשה בהרדמה כללית.

לסיכום פזילה במבוגרים עלולה להשליך על תחומים רבים בחיי הנבדק וחשוב להדגיש כי במקרים רבים ניתן לפתור אותה.