מאמרים ומידע רפואיהחידושים האחרונים מתחום רפואת העיניים לילדים

סינדרום הניסטגמוס בינקות (infantile nystagmus syndrome INS), שהיה מוכר בעבר בשם "ניסטגמוס מולד" הוא הפרעה במערכת עין-ראיה-מח. ההופעה הראשונה היא בינקות והבטוי הוא בתנועות עינים קצובות ולא רצוניות.

ניסטגמוס מולד מופיע כהפרעה מבודדת או כחלק ממחלת עינים אחרת או מחלה עצבית. במטופלים עם INS התנועות מתמידות כל החיים. במטופלים רבים המשרעת (amplitude) של הניסטגמוס קטנה במבט מסוים- לימין, לשמאל, למעלה או למטה, המכונה "נקודת האפס" (null point). מטופלים עם "נקודת אפס" מאמצים לעיתים מנח ראש קבוע בו הנסטגמוס הוא הקטן ביותר והראיה היא הטובה ביותר.

רישום תנועות עינים

רישום תנועות העיניים משרטט את תבנית גלי הניסטגמוס וחיוני לאפיון הניסטגמוס. בדיקה זו גם מודדת באופן אובייקטיבי את השנוי בניסטגמוס בעקבות טיפול.

אילו טיפולים עומדים לרשותנו?

מטרת הטיפולים ב INS היא להפחית את עצמת תנועות העיניים ועל ידי כך לשפר את הראיה. נכון להיום, יעילות הטיפול התרופתי בהפחתת תנועות העיניים הלא תקינות מוגבלת, ומתאימה לחולים מסוימים בלבד. ניתוחים של שרירי העיניים מבוצעים באופן סדיר במטופלים הסובלים גם מפזילה או ממנח ראש. נסיון של למעלה מ 20 שנה מצביע על כך שבמטופלים אלו ישנה גם הפחתה במשרעת הניסטגמוס ובעצמתו בעקבות הניתוח, כמו גם שיפור בתפקוד הראיתי.

על מנת להשיג תוצאה ניתוחית טובה אנו מתאימים את הגישה הניתוחית לסוג הניסטגמוס בכל מטופל ומטופל.