מאמרים ומידע רפואיהחידושים האחרונים מתחום רפואת העיניים לילדים

גם במבוגרים ישנם פתרונות לפזילה. תוצאות הניתוח הן טובות גם בגיל מתקדם.

פזילה יכולה להיות מתוקנת בכל גיל וללא קשר למתי אובחנה. אדם אשר נולד עם פזילה יכול לעבור ניתוח לתיקון הפזילה גם בגיל מתקדם. מטרת התיקון היא לאפשר יצירת קשר עין בזמן שיחה, הרצאה וכו' והוכח במחקרים רבים כי עיניים ישרות תורמות רבות לדימוי העצמי. הטיפול אינו נחשב קוסמטי אלא רפואי וזכאי לו כל אדם.

פזילה היא בעיה עינית שכיחה אצל ילדים. בחודשי החיים הראשונים של התינוק, מתפתחת הראייה הדו-עיינית. בזכות התיאום הזה יש לנו ראיית עומק מדויקת. לעיתים כאשר עין אחת צופה קדימה, העין השנייה פונה פנימה או החוצה ונוצר פזילה (עין אחת לא ישרה).

כל פזילה מעבר לגיל חודשיים-שלושה, מחייבת בדיקה יסודית באופן מיידי,על ידי רופא עיניים ילדים. גם כיום, ישנם רופאים שטוענים "הילד עוד צעיר והפזילה תעבור מעצמה". חשוב שנדע שטענה זאת לא נכונה!… נהפוך הוא, הפזילה יכולה להיות משנית לבעיות עיניות קשות ,וגם לגרום לעין עצלה וכן לפגם בהתפתחות הראייה. לכן חשוב לטפל בתינוק ללא דיחוי.

לבקנות (albinism) היא קבוצת תסמונות, ברובן אוטוזומיות רצסיביות, בהן קיים חסר חלקי או מלא של הצבען (פיגמנט) מלנין בעור בשיער ובעיניים (לבקנות עורית-עינית, OCA Oculocutaneous Albinism,) או בעיניים בלבד (לבקנות עינית,OA ,Ocular Albinism). שכיחות הלבקנות באוכלוסיות הישראליות מוערכת בכ 1:10,000. המופע החמור ביותר של לבקנות הוא הליקוי בראיה שגם עם תיקון ראיה מיטבי יכול להיות בתחום "ראיה ירודה" עד "עיוורון על פי החוק". אופן ההורשה של לבקנות עורית-עינית הוא אוטוזומי רצסיבי (דרושים שני עותקים פגומים של הגן) בעוד לבקנות עינית בלבד נגרמת על ידי גן בתאחיזה לכרומוזום X או באופן אוטוזומי רצסיבי.

סינדרום הניסטגמוס בינקות (infantile nystagmus syndrome INS), שהיה מוכר בעבר בשם "ניסטגמוס מולד" הוא הפרעה במערכת עין-ראיה-מח. ההופעה הראשונה היא בינקות והבטוי הוא בתנועות עינים קצובות ולא רצוניות.

ניסטגמוס מולד מופיע כהפרעה מבודדת או כחלק ממחלת עינים אחרת או מחלה עצבית. במטופלים עם INS התנועות מתמידות כל החיים. במטופלים רבים המשרעת (amplitude) של הניסטגמוס קטנה במבט מסוים- לימין, לשמאל, למעלה או למטה, המכונה "נקודת האפס" (null point). מטופלים עם "נקודת אפס" מאמצים לעיתים מנח ראש קבוע בו הנסטגמוס הוא הקטן ביותר והראיה היא הטובה ביותר.